Niewinna jemioła - pasożyt w lasach
Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda jemioła. Ta zimozielona krzewinka uznawana za symbol szczęścia i miłości sprawia coraz większy problem w lasach.
Jemiołę pospolitą Viscum album, zwaną też strzęślą, możemy spotkać na gałęziach wielu drzew liściastych, a także iglastych. Roślina odżywia się składnikami pokarmowymi pochodzącymi z drzew, które porasta. Ze względu na zdolność do fotosyntezy, dotychczas uważana była za półpasożyta. Jej owoce w postaci białych kulek, są pożywieniem dla ptaków, co sprzyja rozprzestrzenianiu rośliny (ornitochoria). Duży udział w tych działaniach mają jemiołuszki i paszkoty, które połykają całe owoce.
Jemioła uznawana jest za symbol szczęścia, miłości i dostatku. Posiada szereg właściwości leczniczych. Wyciąg z jemioły ma zbawienny wpływ na choroby układu krążenia, zwiększa odporność organizmu, a także działa uspokajająco. Mimo wielu zalet należy pamiętać, że jemioła uznawana jest za roślinę trującą. Stosowana w nadmiarze może doprowadzić do zatrucia organizmu.
Przez pierwsze kilka lat nie jesteśmy w stanie gołym okiem zauważyć jemioły w koronach drzew. Co roku jemioła wytwarza jedno rozwidlenie. Na podstawie liczby rozwidleń (jedno rozwidlenie = jeden rok) jesteśmy w stanie określić wiek rośliny. Jeśli w koronach drzew widzimy „kule” jemioły, możemy stwierdzić, że może mieć kilkanaście i więcej lat.
W ostatnim czasie zaobserwowano wzmożoną ilość jemioły w drzewostanach. Zjawisko to koreluje z niskim poziomem opadów zanotowanym w przeciągu ostatnich dwóch lat. Drzewo osłabione w wyniku kilkuletniej suszy, porośnięte jemiołą, która wysysa z niego składniki pokarmowe, powoli zamiera. Tak osłabione i bezbronne drzewo zostaje narażone na atak szkodników wtórnych.
Brak jakichkolwiek działań może doprowadzić do zamierania całych połaci lasów. Samo usunięcie jemioły nie jest w stanie zapobiec rozprzestrzenieniu się pasożyta. Usunięta jemioła potrafi „odbić” i nadal pasożytować oraz produkować materiał rozmnożeniowy. Jedynym rozwiązaniem jest usuwanie na bieżąco drzew porośniętych jemiołą w stopniu zagrażającym życiu innych drzew.