Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dni Lasu 2014

Dni Lasu 2014

Zawody Drwali na Polanie przechodzą do historii

W sobotę 16 czerwca w ramach obchodów Dni Lasu odbyły się zawody drwali na terenie leśnictwa Polana, których organizatorem było Nadleśnictwo Barlinek. Sponsorami poza głównym organizatorem byli:

1.      Firma EKO-LAS Krzysztof Guszpit

2.      Barlinek Inwestycje

3.      DAN-LAS Krystyna Dylińska

4.      ZUL DRWAL Ryszard Szukalski

5.      ZPH Stefan Staszko

6.      STIHL

7.      ROL-LAS Rafał Jankowski

8.      Bank GBS Barlinek

9.      Zakład Ślusarski Jerzy Burakowski

W zawodach wzięło udział 25 zawodników. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami współzawodnictwo rozegrano w pięciu konkurencjach:

1.      Ścinka i obalanie drzew na dokładność

2.      Przygotowanie pilarki do pracy

3.      Złożona przerzynka kłód

4.      Przerzynka na dokładność

5.      Okrzesywanie

Celem zawodów było nie tylko wskrzesanie ducha rywalizacji, ale również zaprezentowanie publiczności kunsztu drwali-operatorów. Zawody te, to okazja do propagowania bezpiecznych metod pracy, właściwego wyposażenia drwali, stosowania prawidłowej techniki ścinki, okrzesywania i przerzynki drewna.

Po wyczerpujących zmaganiach i zaciętej rywalizacji podsumowano wyniki i wręczono cenne nagrody. Mistrzem drwali został zawodnik pracujący na co dzień w leśnictwie Polana – Józef Dec, drugie miejsce zajął Przemysław Lewandowski, utrwalający swoje umiejętności na terenie leśnictwa Łubianka, a trzecie Krzysztof Nosowicz od lat związany z leśnictwem Moczkowo. Zwycięzca poza wspaniałą nagrodą rzeczową uzyskał prawo do startu w zawodach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, które odbędą się we wrześniu w Gryficach.

Należy tu wspomnieć, iż przed piątą konkurencją między pierwszym, a trzecim zawodnikiem nie było różnicy punktowej. O końcowym zwycięstwie zdecydowały punkty zdobyte w ostatnich rozgrywkach, polegających na okrzesywaniu kłody. Ponadto w każdej z konkurencji komisja sędziowska oceniała dokładność i czas wykonania poszczególnych zadań, co wyłaniało liderów każdego z zadań. Zwycięzcą w ścince drzew został Krzysztof Nosowicz. Swoją pilarkę do pracy najlepiej przygotował Mateusz Lewandowski. Najlepszym przerzynającym był Tomasz Merkel, a najdokładniejszą przerzynkę zaprezentował Tomasz Otwinowski. Liderem okrzesywania został zwycięzca zawodów Józef Dec.

Niewątpliwie impreza, która wpisała się w obchody 90-lecia Lasów Państwowych, dostarczyła wszystkim zebranym pełnej emocji rozrywki. Podczas zawodów dla publiczności przygotowano wiele atrakcji, odbyły się liczne konkursy z nagrodami, które cieszyły się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych.


Lista aktualności Lista aktualności