Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

KAŻDY DUDEK MA SWÓJ CZUBEK

KAŻDY DUDEK MA SWÓJ CZUBEK

Barlineckie lasy to dom dla wielu gatunków ptaków, zarówno tych dużych, jak i małych.

Charakterystyczne ubarwienie oraz kolorowy czubek wyróżnia dudka na tle innych ptaków, dlatego też jest on łatwo rozpoznawalny. Spotkanie z tym ptakiem wzbudza wiele pozytywnych emocji. Już od przedszkola wszyscy wiemy, że „każdy dudek ma swój czubek”, a w życiu codziennym nikt nie chce zostać „wystrychnięty na dudka”.

Dudki rozkładają swoje wachlarze na głowie w momencie lądowania, zagrożenia, a także wtedy gdy są czymś zaciekawione. Większą część życia spędzają na ziemi, gdzie pośród traw poszukują pożywienia. Ich lot jest dosyć wolny i trochę niezdarny, można go porównać do lotu motyla czy też nietoperza.

Te niepozorne ptaki potrafią w skuteczny sposób odstraszyć intruza zagrażającego ich życiu. Młode dudki w pierwszych dwóch tygodniach oraz samice, które wysiadują jaja i wychowują pisklęta, potrafią wystrzyknąć produkowaną w gruczole kuprowym wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Cuchnąca woń rozpościerająca się w okolicy dziupli skutecznie potrafi odstraszyć drapieżniki. Gdy młode dorastają, gruczoł kuprowy stopniowo zanika. Ale to nie jedyny sposób obronny tych ptaków, w momencie zagrożenia, dudki udają agresywnego węża sycząc i atakując dziobem.

Warto pamiętać, że Dudek Upupa epops objęty jest ochroną ścisłą. Jest ptakiem migrującym, który do naszego kraju przylatuje w kwietniu a odlatuje we wrześniu.
 

Autor filmu: Marcin Kaczmarek


Lista aktualności Lista aktualności