Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Niekończący się problem

Niekończący się problem

Śmieci dla naszych lasów to prawdziwa plaga.

Zima powoli odchodzi, śnieg stopniał i wszyscy oczekujemy nadejścia zielonej, kwitnącej wiosny. Niestety wiele lat edukacji społeczeństwa zostawia w lesie zupełnie inne kwiatki. Delikatnie mówiąc, wszystkich denerwuje widok porzuconych śmieci i nie znajdujemy realnego wytłumaczenia postępowania ludzi, którzy bez skrupułów wyrzucają śmieci do lasu, a z drugiej strony chcą przebywać i korzystać w pełni z walorów przyrodniczych.

Barlineccy leśnicy patrolują oraz dbają o porządek na swoim terenie, jednak często napotykają niemiłe niespodzianki w postaci porzuconych śmieci. Czasem naprawdę można się zdziwić tym, co znajdujemy w lesie: opony, pralki, telewizory, kanapy, gruz po remoncie czy też odzież.

Odpady wywożone do lasu są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, mogą przyczyniać się do powstawania pożarów, powodują skażenie gleby, skażenie wód (w tym wody pitnej).

W ubiegłym roku z terenów leśnych Nadleśnictwa Barlinek zostało zebranych i wywiezionych blisko 50 ton odpadów co wiązało się z kosztem około 75 tyś. złotych.

Każdy z nas może  przyczynić się do tego, aby nasz las stał się czysty, bo przecież czysty las jest lepszy. Podczas leśnego spaceru nie wyrzucaj pustych opakowań po jedzeniu czy napojach,  zabierz je ze sobą. Opróżnione opakowania są zdecydowanie lżejsze i zajmują naprawdę niewiele miejsca. Jeśli masz możliwość, możesz zabrać ze sobą również napotkaną pustą butelkę czy też porzuconą puszkę i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika pamiętając o zasadach sortowania.

 

Tekst: K. Genik, M. Koziołek
Fot.: Ł. Kupczak


Lista aktualności Lista aktualności