Asset Publisher
Konferencja w Barlinku
Konferencja w Barlinku
Realizacja projektu oficjalnie zakończona.
Dnia 16 maja 2014 r. w Hotelu Barlinek odbyła się konferencja przedstawiająca wykonane prace w ramach projektu "Czynna ochrona siedlisk przyrodniczych w Nadleśnictwie Barlinek oraz zachowanie różnorodności biologicznej w Puszczy Barlineckiej".
Przedstawionych zostało 5 tematycznych prelekcji przez następujących prelegentów:
dr hab. prof. Ludwik Lipnicki, AWF Poznań; ZWKF Gorzów Wielkopolski; "Inwentaryzacja i weryfikacja siedlisk leśnych Natura 2000 objętych projektem, na terenie Nadleśnictwa Barlinek"
dr Kamil Szpotkowski, Polska Akademia Nauk w Poznaniu Instytut Chemii Bioorganicznej; "Herpetofauna Nadleśnictwa Barlinek - stan obecny i perspektywy ochrony."
dr inż. Roman Wąsala, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska; "Inwentaryzacja stanowisk pachnicy dębowej (Osmoderma eremita) na terenie Nadleśnictwa Barlinek."
dr inż. Sławomir Gibert, Nadleśniczy Nadleśnictwa Barlinek; "Pszczoły wracają do barlineckich lasów."
dr inż. Kazimierz Biały, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi; "Woda jako czynnik stymulujący wzrost i różnicujący strukturę gatunkową drzewostanów."
Celem zrealizowanego projektu była czynna ochrona siedlisk przyrodniczych na obszarach chronionych poprzez przywracanie właściwego stanu siedlisk, zachowanie zagrożonych wyginięciem gatunków oraz ochrona różnorodności biologicznej. Projekt ten w sposób kompleksowy przyczynił się do odbudowy zniekształconych siedlisk leśnych i nieleśnych oraz ochronił już istniejące siedliska. Służy on również ochronie różnorodności biologicznej na poziomie ekosystemowym, gatunkowym i genetycznym. Na uwagę w projekcie zasługuje ochrona trzmieli i dzikich pszczół leśnych, na którą złożyła się budowa 5 barci dla pszczół z linii augustowskiej oraz obsiew 1 ha śródleśnych powierzchni rolnych gatunkami wieloletnich,nektarodajnych drzew i krzewów.
Konferencja ta oficjalnie zamknęła projekt trwający 3 lata. Mimo, że na efekty tych działań będzie trzeba jeszcze długo czekać, to już zauważalne są zmiany w środowisku, chociażby zasiedlenie obiektów retencyjnych przez kumaki nizinne, traszki grzebieniaste i inne zwierzęta chronione.