Wydawca treści Wydawca treści

Live Cam - Widok z dostrzegalni ppoż Krzynka 16.03.2023 | Piotr Smorąg

Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Terenowe spotkanie z Burmistrzem Barlinka i Radnymi

Terenowe spotkanie z Burmistrzem Barlinka i Radnymi

W dniu 15 czerwca na zaproszenie nadleśnictwa Barlinek, sesja Rady Gminy Barlinek odbyła się na terenach leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Barlinek. Udział w niej wzięli: Pan Burmistrz i jego współpracownicy oraz Radni Miejscy Barlinka.

Głównym celem naszego spotkania, było przedstawienie w terenie w jaki sposób prowadzona jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, w której jako leśnicy łączymy cele przyrodnicze, społeczne i produkcyjne, zapewniając przy tym trwałe zachowanie bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania, teraz i w przyszłości, wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i socjalnych funkcji na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów. Przedstawiliśmy w danych statystycznych jakimi zasobami dysponuje Polska w porównaniu z innymi krajami Europejskimi.

Gospodarka leśna naszego kraju stanowi jedną z istotnych gałęzi gospodarki narodowej. Przypomnieliśmy uczestnikom spotkania, że podstawowymi dokumentami na podstawie których prowadzona jest gospodarka leśna jest plan urządzenia lasu oraz ustawa o lasach. Lasy Państwowe są przedsiębiorstwem samofinansującym i nie obciążamy kosztami budżetu Państwa. Pokazaliśmy zmianę naszego podejścia do sposobu zagospodarowania lasów wokół miasta Barlinek uwzględniając aspekt społeczny.

Szczególną uwagę zwróciliśmy naszym gościom na podstawowy problem z jakim się musimy mierzyć nie tylko my leśnicy ale wszyscy mieszkańcy naszego kraju, tj. z deficytem wody. Barlinek i okolice leży na wododziale, a to oznacza, że wzrost roślin w zdecydowanej mierze uzależniony jest od ilości opadów atmosferycznych, a tych od kilku lat brakuje. W poszczególnych latach w naszym rejonie spadły poniższe ilości opadów: 2018 – 375 mm; 2019 – 441 mm; 2020 – 360 mm; 2021 – 398 mm; 2022 – 358 mm. Nadmieniamy, że średnia ilość opadów dla naszego regionu powinna wynosić ok. 550 mm. Dodatkowo wg pomiarów Klimatyczny Bilans Wody w roku 2021 był ujemny, a to oznacza, że więcej wody wyparowało aniżeli było opadów w okresie wegetacyjnym. Dlatego nasze spotkanie w terenie zaczęliśmy przy jednym ze źródlisk, które wypływa z lasów, by wskazać jak istotne jest budowanie urządzeń wodnych mających za zadanie spowolnić odpływ wody z naszych terenów. Takie działania nadleśnictwo prowadzi już od roku 2013. Problem braku opadów skutkuje pogorszeniem stanu zdrowotnego lasu. Osłabione drzewa są atakowane przez owady i grzyby. Na podstawie danych liczbowych, ale również obrazując to w lesie pokazaliśmy naszym gościom, jaką skalę wycinanych dziś w lesie drzew stanowią drzewa z tzw. cięć sanitarnych – mowa tu o drzewach zamarłych i zamierających czy też wywrotach powstałych po silnych wiatrach. Prowadzeniem gospodarki leśnej to również ochrona bioróżnorodności przyrodniczej, pokazaliśmy pozostawiane przez nas drzewa, kępy drzew czy nawet drzewostany których wiek przekracza 140, 200 a nawet 300 lat.

Pokazaliśmy aspekt związany z zaśmiecaniem lasu i kosztami związanymi z uprzątaniem śmieci. Mieliśmy mało czasu na pokazanie tego czym zajmujemy się na co dzień pracując na terenie Nadleśnictwa Barlinek.  Uczestnicy zadawali dużo pytań i uzyskiwali na nie naszą odpowiedź. Miło było usłyszeć od naszych Gości, że spotkanie w terenie było najlepszą formą zobrazowania tego co dzieje się w naszych barlineckich lasach. Czekają na kolejne takie spotkanie. My również, ale mamy nadzieję, że następnym razem będą mogli w nim uczestniczyć wszyscy Radni.